Aktualności

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dotarł dzisiaj statek Dragon z instrumentem DESIS na pokładzie. Urządzenie posłuży do satelitarnych obserwacji Ziemi aż w 235 kanałach spektralnych. W jego realizacji brali udział inżynierowie Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Więcej …
Nocne zdjęcia z ISS poprawiają wiarygodność detekcji powierzchni nieprzepuszczalnych Drukuj Email
środa, 24 lutego 2016 11:45

W kwietniowym numerze prestiżowego czasopisma teledetekcyjnego Remote Sensing of Environment (nr 176, strony 295-307) ukazał się artykuł autorstwa Andrzeja Kotarby i Sebastiana Aleksandrowicza z Centrum Badań Kosmicznych PAN, zatytułowany „Impervious surface detection with nighttime photography from the International Space Station”.

 

Autorzy zaproponowali nowatorskie podejście do problemu wykrywania powierzchni nieprzepuszczalnych. Ten specyficzny typ pokrycia terenu obejmuje głównie zabudowę, tereny komunikacyjne, chodniki, parkingi i stanowi skrajny przykład antropopresji. W związku z tym poprawne kartowanie terenów nieprzepuszczalnych jest jednym z głównych wyzwań współczesnych badań nad środowiskiem naturalnym.

W skali globalnej tereny nieprzepuszczalne wykrywane były m.in. za pomocą nocnych zobrazowań w zakresie widzialnym (tzw. „sztuczne światła Ziemi”). Przyjmuje się tu założenie, że lokalizacja źródeł emisji nocnego światła pokrywa się z lokalizacją terenów nieprzepuszczalnych. Dotychczasowe badania opierały się na danych zbieranych przez amerykańskie satelity wojskowe serii DMSP. Dane te cechowała mała rozdzielczość przestrzenna (2.7 km/piksel) i mała rozdzielczość radiometryczna. Powodowało to ogromne przeszacowania i niedoszacowania zasięgu terenów nieprzepuszczalnych (przeszacowania dla dużych miast, niedoszacowania dla obszarów o rozproszonej zabudowie).

W publikacji przedstawiono propozycję wykorzystania nocnych fotografii wykonanych z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Główną zaletą tych nietypowych danych jest ich wysoka rozdzielczość przestrzenna (~10 m/piksel) - ponad 70 tysięcy razy wyższa niż dla DMSP. Wykorzystanie danych z obserwacji z ISS pozwoliło na najbardziej, jak dotąd, wiarygodne szacowanie zasięgu terenów nieprzepuszczalnych za pomocą obrazów nocnych świateł miast. Dokładność klasyfikacji w oparciu o dane ISS osiągnęła 82%, co wyraźnie kontrastowało z niską dokładnością wcześniejszych opracowań (42% dla DMSP; wartość można przypisać wyłącznie czynnikowi losowemu).

Badania miały charakter pionierski - nigdy wcześniej nie wykorzystywano nocnych obserwacji z ISS do wykrywania powierzchni nieprzepuszczalnych. Pozytywne wyniki badań sugerują, że zastosowanie danych ISS na szerszą skalę może doprowadzić do otrzymania bardzo wiarygodnej mapy terenów nieprzepuszczalnych w skali całego świata.

Publikacja dostępna jest na stronie: http://dx.doi.org/10.1016/j.rse.2016.02.009

 

dr Andrzej Kotarba

 
Start Z naszych badań Z naszych badań Nocne zdjęcia z ISS poprawiają wiarygodność detekcji powierzchni nieprzepuszczalnych
Naszą witrynę przegląda teraz 115 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL