Aktualności

Centrum Badań Kosmicznych PAN weźmie udział w trzeciej edycji programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”, organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Więcej …
Sonda ExoMars wystartowała! Drukuj Email
poniedziałek, 14 marca 2016 13:11

W poniedziałek, 14 marca 2016, z kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta z sondą ExoMars. Na pokładzie sondy znajduje się lądownik Schiaparelli oraz orbiter TGO (Trace Gas Orbiter).

 

Celem instrumentów umieszczonych na orbiterze TGO jest m.in. badanie gazów, które występują w śladowych ilościach w atmosferze Marsa, takich, jak np. metan, zbadanie, jakie jest ich pochodzenie - geochemiczne czy inne, jaka jest interakcja tych gazów z powierzchnią planety.

Naukowcy z CBK PAN uczestniczą w naukowej części misji; bierzemy udział również w przygotowaniu jednego z instrumentów pracujących na TGO - kamery CaSSIS.

Update: 14 marca 2016 roku o godzinie 21:15 CET orbiter TGO odłączył się od ostatniego członu rakiety. Pierwszy sygnał z orbitera odebrano o godzinie 22:29. Procedura rozkładania paneli słonecznych rozpoczęła się o 22:32 i po 6 minutach zakończyła się z sukcesem. Sonda zmierza teraz w kierunku Marsa do którego dotrze 16 października br.

Informacje online o przebiegu misji: http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/ExoMars/ExoMars_launch_updates

Więcej o misji ExoMars: http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/ExoMars

 

dr Paweł Wajer

 

 

Redakcja: Joanna Pietrzak
Poprawiony: środa, 05 października 2016 11:50
 
Start Aktualności Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 211 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL