Aktualności

W Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) rozpoczęto realizację projektu „openSPACE - repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu”, dzięki któremu zbierane w instytucie na przestrzeni lat wyselekcjonowane dane o niezwykle istotnej wartości dla nauki zostaną uporządkowane, odpowiednio ustandaryzowane i co najważniejsze – zarchiwizowane w formie cyfrowej.

Więcej …
Misja PROBA-3 z udziałem naukowców z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN Drukuj Email
środa, 23 marca 2016 10:49

Od 2014 roku Zakład Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN (ZFS) jest zaangażowany w prace Zespołu Naukowego misji Proba-3. Misje z serii PROBA są niskobudżetowymi projektami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), których celem jest testowanie nowych rozwiązań technicznych przy okazji przeprowadzania eksperymentów naukowych. Proba-3 będzie czwartą misją z tej serii. W skład zespołu naukowego misji wchodzi wiele instytucji, m.in. z Polski, Rumunii, Niemiec, Włoch i Szwajcarii.

Zadaniem ZFS jest szczegółowe opracowanie celów naukowych misji oraz koordynowanie prac wspomagających misję, takich jak modelowane światła rozproszonego, które będzie wpływać na uzyskane obrazy korony. ZFS zaangażował się również w prace związane z opracowaniem oprogramowania naukowego dla misji. Oprogramowanie to będzie służyło kalibracji i redukcji danych przesłanych na Ziemię oraz opracowaniu programów obserwacyjnych misji. Prace nad oprogramowaniem naukowym są koordynowane przez Royal Observatory of Belgium (ROB). ZFS odpowiada także za napisanie oprogramowania symulującego przyrząd; od fotonów padających na detektor po pakiety telemetryczne wysyłane na Ziemię.

Technologiczne wyzwanie, które stoi przed  misją PROBA-3 polega na bardzo precyzyjnym (z milimetrową dokładnością!) ustawieniu dwóch satelitów w odległości 150 m od siebie, tak aby jeden z nich mógł pełnić rolę „sztucznego księżyca” dla drugiego, przesłaniając tarczę Słońca. Głównym celem naukowym misji są obserwacje korony słonecznej w świetle widzialnym możliwe tylko dzięki przesłonięciu jasnej fotosfery Słońca przez jednego z satelitów. Start misji jest planowany w 2019 roku.

dr Marek Stęślicki

 

 

Redakcja: Joanna Pietrzak
Poprawiony: środa, 05 października 2016 11:51
 
Start Aktualności Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 225 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL