Aktualności

21 listopada br. w Ministerstwie Rozwoju odbyła się wyjątkowa konferencja podsumowująca 5 lat członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Celem konferencji była prezentacja zaangażowania polskiego sektora kosmicznego w badania nad przestrzenią kosmiczną, jak również wskazanie kierunków dalszego rozwoju branży, która jest jednym z kluczowych sektorów wzmacniających innowacyjność i konkurencyjność światowych gospodarek.

Więcej …
Kamera CaSSIS na pokładzie sondy ExoMars zarejestrowała pierwsze zdjęcia PDF Drukuj Email
Aktualności
środa, 13 kwietnia 2016 09:38

Sonda ExoMars, zbudowana wspólnie przez ESA oraz Roscosmos, wystartowała 14 marca 2016r. z kosmodromu Bajkonur. Celem misji jest dokładna obserwacja planety Mars. 7 kwietnia br. po raz pierwszy po starcie sondy została włączona kamera CaSSIS, umieszczona na orbiterze TGO.

 

Motor kamery został uruchomiony i przestawił kamerę z pozycji startowej do pozycji cruise. Wszystkie komendy przesłane do kamery były poprawnie wykonane, sprawdzono system poruszający kamerą, system rejestracji obrazów oraz funkcje kontroli czasu.  Dodatkowo przeprowadzono dwukrotnie test systemu komunikacyjnego Electra:  po raz pierwszy, gdy CaSSIS był w modzie standby (bez zapisywania obrazów), drugi raz – w trybie zapisywania obrazów. Podczas tych testów nie zaobserwowano żadnych zakłóceń w systemie komunikacji Electra spowodowanych pracą kamery.

 

Moduł zasilania do kamery CaSSIS został zaprojektowany i wykonany w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

 

Więcej nt. misji ExoMars na stronach ESA: http://exploration.esa.int/mars/

 

Redakcja: Joanna Pietrzak

Poprawiony: środa, 05 października 2016 11:52
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 142 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL