Aktualności

Eksperci Centrum Badań Kosmicznych PAN wykorzystali dane satelitarne do wyznaczenia zasięgu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Obserwacje pokazały, że między 20 a 22 kwietnia obszar objęty pożarem powiększył się ośmiokrotnie, osiągając niemal 4200 hektarów.

Więcej …
Wyjaśnienie zależności energetycznej położenia wstęgi IBEX-a Drukuj Email
wtorek, 06 września 2016 08:51

Opublikowany w The Astrophysical Journal artykuł autorstwa pracowników Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki CBK PAN wyjaśnia zależność położenia na niebie Wstęgi IBEX-a od energii energetycznych atomów, które ją tworzą. Paweł Swaczyna wraz z Justyną Sokół i Maciejem Bzowskim wykazali, że obserwowana zależność jest konsekwencją struktury wiatru słonecznego, charakteryzującej się szybszym wypływem nad biegunami Słońca, a wolniejszym w pasie równikowym.

 

Zrozumienie tej relacji było możliwe m.in. dzięki zastosowaniu opracowanego przez Justynę Sokół i innych modelu szybkości wiatru słonecznego, zależnej od szerokości heliograficznej i czasu.

 

Badania te są kontynuacją badań nad wstęgą IBEX-a, prowadzonych od kilku lat w CBK PAN. We wcześniejszym artykule Paweł Swaczyna ze współpracownikami wykazał, że źródła wstęgi powinny być zlokalizowane około 140 jednostek astronomicznych od Słońca, a więc tuż za heliopauzą, która jest granicą między obszarem wypełnionym przez wiatr słoneczny a ośrodkiem międzygwiazdowym.

 

Obydwa te wyniki wskazują, że za powstanie wstęgi odpowiedzialny jest tzw. mechanizm wtórnych atomów energetycznych i pozwalają na odrzucenie szeregu alternatywnych hipotez na temat pochodzenia wstęgi IBEX-a. W konsekwencji, na podstawie położenia wstęgi można wyznaczyć kierunek pola magnetycznego w lokalnym ośrodku międzygwiazdowym. Ten wniosek z kolei łączy się ze stwierdzeniem, opublikowanym w tym roku przez Marzenę Kubiak i współpracowników, artykuł 1, artykuł 2, że środek wstęgi oraz kierunki napływu na heliosferę neutralnego gazu międzygwiazdowego i odkrytej przez pracowników CBK PAN Ciepłej Bryzy leżą w jednej płaszczyźnie. Sugeruje to, że heliosfera jest zdeformowana przez międzygwiazdowe pole magnetyczne, zgodnie z przewidywaniami modeli oddziaływania heliosfery z ośrodkiem międzygwiazdowym.

 

IBEX (Interstellar Boundary Explorer) to niskobudżetowa misja amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, realizowana w ramach programu Small Explorers, prowadzonego przez należący do NASA ośrodek Goddard Space Flight Center w Greenbelt, Maryland. W skład zespołu naukowego misji wchodzą naukowcy amerykańscy, polscy (z CBK PAN), szwajcarscy, rosyjscy i niemieccy.

 
Start Z naszych badań Z naszych badań Wyjaśnienie zależności energetycznej położenia wstęgi IBEX-a
Naszą witrynę przegląda teraz 91 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL