Aktualności

Zgodnie z planem już w poniedziałek, 2 kwietnia, z Przylądku Canaveral wystartuje zbudowana przez firmę SpaceX rakieta Falcon-9.

Więcej …
5 lat Polski w ESA. Penetrator MUPUS oraz moduł zasilania CaSSIS wyróżnione na wystawie w Ministerstwie Rozwoju Drukuj Email
środa, 06 grudnia 2017 12:16

21 listopada br. w Ministerstwie Rozwoju odbyła się wyjątkowa konferencja podsumowująca 5 lat członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Celem konferencji była prezentacja zaangażowania polskiego sektora kosmicznego w badania nad przestrzenią kosmiczną, jak również wskazanie kierunków dalszego rozwoju branży, która jest jednym z kluczowych sektorów wzmacniających innowacyjność i konkurencyjność światowych gospodarek.

 

Konferencję otworzyli Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki, oraz dyrektor generalny ESA Johann-Dietrich Wörner. W wydarzeniu udział wzięli reprezentanci rządu i parlamentu, m.in. Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, podsekretarz stanu w MR Jadwiga Emilewicz, przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej, Komisji Europejskiej, niektórych państw członkowskich ESA oraz reprezentanci świata nauki i administracji publicznej, aktywnie zaangażowani w rozwijanie działalności kosmicznej w Polsce, w tym dyrekcja i naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W prelekcjach konferencyjnych podkreślono znaczny wzrost liczby firm inwestujących w segment kosmiczny na przestrzeni 5 lat funkcjonowania w ESA oraz zaznaczono istotną rolę tych inwestycji w przemysł kosmiczny w Polsce, tym bardziej że na początku 2017 roku rząd przyjął Polską Strategię Kosmiczną, w której zostały wskazane długofalowe kierunki rozwoju branży kosmicznej w Polsce.

W ramach wydarzenia parafowano rządowe porozumienie z ESA w sprawie przystąpienia Polski do programu obserwacji Ziemi – Copernicus, wskutek czego Polska zyska stały dostęp do danych satelitarnych systemu naziemnego Collaborative Ground Segment, realizowanego pod egidą Komisji Europejskiej. Dzięki tej umowie krajowe podmioty komercyjne oraz placówki naukowe będą miały dostęp do wysokiej jakości zobrazowań powierzchni Ziemi z satelitów Sentinel. Umożliwi to różnorodne wykorzystanie tych danych do celów praktycznych, a także rozwój aplikacji satelitarnych i gospodarki cyfrowej w Polsce.

img_20171121_131855Konferencję podsumowano w panelu dyskusyjnym pt. „Szukamy niszy. Polskie specjalizacje w technologiach kosmicznych”, w którym wzięli udział przedstawiciele ESA oraz polskich instytucji zajmujących się branżą kosmiczną, m.in. dyrektor Departamentu Innowacji w MR oraz wiceprzewodnicząca Rady ESA  Otylia Trzaskalska-Stroińska, zastępca dyrektora ds. technologii w CBK PAN dr inż. Piotr Orleański, oraz prezes zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego Paweł Wojtkiewicz.

Konferencji towarzyszyła wystawa polskich systemów oraz instrumentów satelitarnych opracowanych w ramach projektów międzynarodowych. CBK PAN zaprezentowało penetrator jądra komety MUPUS zaprojektowany na misję ROSETTA oraz moduł zasilania do kamery CaSSIS na misję EXOMARS (zdjęcie po lewej).

 

Edycja: Joanna Pietrzak

Poprawiony: czwartek, 04 stycznia 2018 11:52
 
Start Aktualności Aktualności 5 lat Polski w ESA. Penetrator MUPUS oraz moduł zasilania CaSSIS wyróżnione na wystawie w Ministerstwie Rozwoju
Naszą witrynę przegląda teraz 133 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL