Aktualności

Projekt „openSPACE - repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu”, realizowany obecnie w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN), dzięki założeniom uporządkowania i digitalizacji zasobów danych instytutu oraz ich upowszechnienia bezpłatnie w Internecie, pozwoli na otwarcie dostępu do unikalnych materiałów, które mogą być wykorzystane nie tylko w branży kosmicznej. Zarówno beneficjentami, jak i interesariuszami wysokiej wartości materiałów CBK PAN, oprócz środowisk naukowych będą także przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz administracja.

Więcej …
Zmarł prof. Karl Maria Alois Rawer Drukuj Email
piątek, 20 kwietnia 2018 11:57

Prof. Karl Maria Alois Rawer zmarł 17 kwietnia br., krótko przed swoimi  105 urodzinami. Był pionierem w badaniach atmosfery i jonosfery Ziemi, wizjonerem aktywności w jonosferze i badaniach kosmicznych w XX wieku.  Zbudował model propagacji fal radiowych w jonosferze, który zapoczątkował rozwój łączności krótkofalowej na długich dystansach.

zd1Przez wiele lat działał w międzynarodowych komitetach COSPAR i URSI, zajmując najwyższe stanowiska.

W latach 60. ubiegłego wieku Komitet Przestrzeni Kosmicznej COSPAR zdecydował o budowie Standardowego Modelu Jonosfery. Karl Rawer podjął wyzwanie i z mandatem COSPAR oraz URSI rozpoczął odyseję International Reference Ionosphere (IRI) - najpowszechniej używanego i ciągle rozwijanego modelu jonosfery. IRI wciąż skupia badaczy i naukowców z całego świata, kontynuując  dzieło Karla Rawera.

Był aktywny naukowo do końca swoich dni. Jeszcze jako stulatek prowadził wykłady na różnych uczelniach i szkołach.

 

Środowisko międzynarodowe uhonorowało Karla Rawera ustanowieniem złotego medalu URSI jego imienia.

Poprawiony: czwartek, 10 maja 2018 12:11
 
Start Aktualności Aktualności Zmarł prof. Karl Maria Alois Rawer
Naszą witrynę przegląda teraz 81 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL