Aktualności

Nocą z 19 na 20 października br. w kosmos wystrzelona zostanie para sond planetarnych w ramach misji BepiColombo. Na pokładzie jednej z nich znajduje się instrument opracowany z udziałem inżynierów Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Celem misji są badania Merkurego.

Więcej …
MIKON 2018 oraz Baltic URSI z udziałem CBK PAN Drukuj Email
środa, 06 czerwca 2018 14:52

W połowie maja br. w Poznaniu odbyła się ósma edycja Tygodnia Mikrofalowego i Radarowego (Microwave and Radar Week), w której czynny udział wzięli przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN.

 

W ramach tego wydarzenia odbyły się w Poznaniu dwie międzynarodowe konferencje naukowe: 22. Międzynarodowa Konferencja Mikrofalowa i Radarowa (MIKON 2018) oraz  Międzynarodowe sympozjum URSI krajów bałtyckich (Baltic URSI). Przewodniczącą konferencji Baltic URSI w zakresie tematyki badań kosmicznych była profesor Iwona Stanisławska, dyrektor CBK PAN, która poprowadziła również sesję poświęconą stosowaniu diagnostyki radiowej w pogodzie kosmicznej. Profesor  Hanna Rothkaehl, kierownik Zakładu Fizyki Plazmy CBK PAN, przewodniczyła sesji omawiającej nowe narzędzia w diagnostyce plazmy kosmicznej.

Centrum Badań Kosmicznych PAN zorganizowało także dwie wycieczki dla uczestników obu konferencji – odwiedzili oni należące do CBK PAN Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu.

MIKON to konferencja z tradycją, skupiająca tzw. środowisko mikrofalowe. Pierwszy zjazd MIKON zorganizowany został w 1969 roku. W 1994 roku, dzięki wsparciu Towarzystwa Teorii Mikrofal i Technik Mikrofalowych (ang. Microwave Theory and Techniques Society, MTT-S) przy Instytucie Inżynierów Elektryków i Elektroników (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers, IEEE), MIKON otrzymała status konferencji międzynarodowej, organizowanej cyklicznie, co dwa lata. MIKON obejmują patronatem Polska Akademia Nauk oraz Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników IEEE. Od 2004 roku konferencja MIKON jest głównym wydarzeniem Tygodnia Mikrofalowego i Radarowego.  


Więcej o konferencji: http://mrw2018.org/

Zdjęcia z wizyty w Borówcu: http://mrw2018.org/fotogaleria/monday-borowiec/

 
Start Aktualności Aktualności MIKON 2018 oraz Baltic URSI z udziałem CBK PAN
Naszą witrynę przegląda teraz 104 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL