Aktualności

Rankiem 10 lutego br. o godz. 5:03 CET (czasu środkowoeuropejskiego) z Przylądka Canaveral na Florydzie w przestrzeń kosmiczną wystrzelona została europejska sonda Solar Orbiter.

Więcej …
Ćwiczenia służb ratowniczych „Stacja Przeworsk” z udziałem CBK PAN Drukuj Email
sobota, 16 czerwca 2018 10:28

W dniach 28-29 maja 2018 roku zespół Centrum Informacji Kryzysowej (CIK) Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) uczestniczył w ćwiczeniach służb ratowniczych i podmiotów zarządzania kryzysowego pod kryptonimem „Stacja Przeworsk”.

 

Ćwiczenia zorganizował Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Celem ćwiczeń było doskonalenie organizacji działań w trakcie likwidacji skutków masowej katastrofy komunikacyjnej.

Zadaniem CIK w ramach przeprowadzonych ćwiczeń była aktywacja testowa Mobilnego Centrum Analizowania i Opracowywania Danych Satelitarnych (MCS) oraz pilotażowa sesja szkoleniowa z zakresu potencjalnych zastosowań MCS, w tym prezentacja rozwiązania Dron Rapid Mapping w procesach kartowania działań operacyjnych z użyciem drona. W ramach powyższych działań, opracowano mapy sytuacyjne (w tym ortofotomapy) oraz model 3D miejsca zdarzenia, wykorzystane później do analizy sytuacyjnej przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Ćwiczenia zostały zrealizowane w dwóch etapach: sztabowym oraz operacyjnym. W czasie etapu sztabowego testowano obieg informacji i koordynację działań pomiędzy poszczególnymi służbami w związku z wypadkiem na przejeździe kolejowym w Przeworsku. Scenariusz zakładał zderzenie pociągu towarowego przewożącego amoniak z autobusem. Natomiast w trakcie epizodu operacyjnego, realizowano działania z wykorzystaniem sił i środków na miejscu zdarzenia. Tym razem scenariusz koncentrował się na zdarzeniu masowym spowodowanym zderzeniem autobusu szkolnego z pociągiem osobowym na przejeździe kolejowym.

W ćwiczeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele: Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Komendy Wojewódzkiej oraz Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Pogotowia Ratunkowego Falck PRM, Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei, Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK, Przewoźników i Spółek Kolejowych, a także władz rządowych i samorządowych z terenu województwa podkarpackiego.

Udział  CIK CBK PAN w ćwiczeniach pod kryptonimem „Stacja Przeworsk” został zrealizowany w ramach projektu „System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku – Sat4Envi”.

Dodatkowe informacje na stronie organizatora:

https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/stacja-przeworsk-cwiczenie-wojewodzkiego-zespolu-zarzadzania-kryzysowego/

 
Start Aktualności Aktualności Ćwiczenia służb ratowniczych „Stacja Przeworsk” z udziałem CBK PAN
Naszą witrynę przegląda teraz 119 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL