Aktualności

Transgraniczna integracja sektora kosmicznego

Frankfurt nad Odrą/Zielona Góra. W lipcu 2020 r. został uruchomiony pierwszy wspólny projekt "SpaceRegion" przez CBK (Centrum Badań Kosmicznych PAN, Zielona Góra) i IHP (Instytut Innowacyjnej Mikroelektroniki Leibniza, Frankfurt nad Odrą).

Więcej …
Polskie instrumenty gotowe do pracy na orbicie Księżyca Drukuj Email
czwartek, 21 czerwca 2018 13:02

/Warszawa, 21 czerwca 2018/

Wykonane w ostatnich dniach testy wykazały, że Polskie instrumenty naukowe na pokładzie chińskiej sondy księżycowej Longjiang-2 działają bez zarzutu. Za opracowanie aparatury odpowiedzialne było Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN).

 

Sonda Longjiang-2 została wystrzelona w kosmos 20 maja br. z chińskiego kosmodromu Xichang. Na swoim pokładzie niesie przyrząd do radiowych obserwacji Wszechświata wykonany wspólnie przez zespoły badawcze z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Narodowego Centrum Badań Kosmicznych Chińskiej Akademii Nauk. Instrument składa się z zestawu anten oraz powiązanego z nim systemu elektroniki umożliwiających pomiar promieniowania radiowego. W czasie startu i pierwszych dni lotu anteny instrumentu były złożone – ich udane rozwinięcie nastąpiło 29 maja. Zakończone właśnie testy wykazały, że instrument działa poprawnie i osiągnął gotowość operacyjną. W ciągu najbliższych tygodni przeprowadzone zostaną niezbędne pomiary kalibracyjne, a po ich zakończeniu instrument rozpocznie regularne obserwacje naukowe.

Identyczny zestaw aparatury do obserwacji radiowych Polacy umieścili także na pokładzie próbnika Longjiang-1, który trafił w kosmos razem z Longjiang-2. Zgodnie z pierwotnym planem misji, obserwacje miały być wykonywane równocześnie przez parę sond. Niestety, wkrótce po starcie chińskie centrum kontroli misji bezpowrotnie utraciło łączność z Longjiang-1. Longjiang-2 kontynuował lot i zgodnie z planem wszedł na orbitę Księżyca 25 maja. Obecnie orbita ta ma kształt silnie wydłużonej elipsy (w przybliżeniu 350 x 13500 km), jednak z każdym dniem jest obniżana, by osiągnąć docelowe rozmiary 200 km x 9000 km.

Utrata Longjiang-1 uniemożliwi realizację niektórych zadań badawczych – wymagały one zsynchronizowanych obserwacji radiowych z obydwu sond. Dane zebrane przez jeden próbnik wciąż będą miały jednak bardzo wysoką wartość naukową, a to dlatego, że krążący wokół Księżyca Longjiang-2 będzie okresowo znajdowała się po jego tzw. „ciemnej stronie” (stronie niewidocznej z Ziemi). Lokalizacja ta jest wolna od zakłóceń radiowych generowanych przez naszą cywilizację, stwarza więc idealne warunki dla obserwacji na falach radiowych.

Polskie prace związane z misjami Longjiang-1 i Longjiang-2 realizowane są w ramach projektu „Discovering the Sky at Longest Wavelength-Pathfinder” (DSL-P). Współpracę Centrum Badań Kosmicznych PAN z partnerami z Chin sfinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

/CBK PAN/

Kontakt dla mediów:

dr hab. Hanna Rothkaehl, prof. CBK PAN

kierownik zespołu naukowego projektu DSL-P

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Grafika: Sonda Longjiang w czasie testów naziemnych poprzedzających wystrzelenie próbnika w kosmos. Fot. Narodowe Centrum Badań Kosmicznych Chińskiej Akademii Nauk.

 

 

 

 

(cbk180620.png)

 
Start Aktualności Aktualności Polskie instrumenty gotowe do pracy na orbicie Księżyca
Naszą witrynę przegląda teraz 153 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL