Aktualności

W dniach 17-19 czerwca br. w Warszawie dojdzie do spotkania międzynarodowego zespołu badaczy zaangażowanych w misję Europejskiej Agencji Kosmicznej ARIEL. Dostarczy ona danych o atmosferach tysiąca planet pozasłonecznych. Za powstanie kluczowego systemu ARIEL odpowiadają naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

 

Więcej …
Rakiety w Polsce i na świecie – kosmiczny konkurs dla młodzieży szkolnej Drukuj Email
czwartek, 19 lipca 2018 09:36

Urząd Miasta Sieradza i Centrum Badań Kosmicznym PAN zapraszają młodzież do udziału w ogólnopolskim konkursie wiedzy kosmicznej „Rakiety w Polsce i na świecie” oraz w towarzyszącym mu konkursie plastycznym „Rakieta w domu i w zagrodzie”. Honorowy patronat nad konkursami objęła Polska Agencja Kosmiczna.

 

Celem konkursu jest rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania szeroko rozumianą tematyką badań kosmicznych i astronomicznych. W tym roku hasłem przewodnim konkursu są rakiety, co ma zwrócić uwagę uczniów na polski wkład w budowę rakiet meteorologicznych, eksperymentalnych i doświadczalnych. Konkurs stawia sobie za cel także upowszechnianie wiedzy o działalności Europejskiej Agencji Kosmicznej i o korzyściach, jakie Polska może czerpać z przynależności do tej organizacji.

Adresatami konkursu wiedzy kosmicznej są uczniowie szkół podstawowych (od  klasy 6. wzwyż), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: „junior” i „student”. Kategoria junior obejmuje młodzież klas 6-8 szkoły podstawowej oraz 3. klasy gimnazjum. Natomiast kategoria student skierowana jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych (licea, technika, zasadnicze szkoły zawodowe oraz branżowe szkoły I i II stopnia).

Laureatów wyłonią trzy etapy zmagań. W eliminacjach (etap pierwszy) uczniowie zmierzą się z 15 pytaniami ogólnymi. Poprawna odpowiedź na 13 z nich gwarantuje udział w drugim etapie, wymagającym odpowiedzi na 9 pytań szczegółowych. Na uczestników etapu finałowego czekają dwa pytania problemowe (opisowe) oraz obowiązkowe zadanie. Poziom trudności jest dopasowany do kategorii wiekowych. Pytania przygotowali: dr hab. inż. Jan Kindracki (Politechnika Warszawska), mgr inż. Adam Okniński (Instytut Lotnictwa) oraz Paweł Z. Grochowalski (CBK PAN).

Konkursowi wiedzy kosmicznej towarzyszy konkurs plastyczny organizowany pod hasłem „Rakieta w domu i w zagrodzie”. Tu organizatorzy liczą na wyobraźnię uczestników. Można zgłaszać prace wykonane dowolną techniką, pod warunkiem, że żaden z wymiarów pracy nie przekroczyć jednego metra. Nagodzone zostaną trzy najlepsze prace w każdej z kategorii wiekowych. Konkurs wiedzy kosmicznej i konkurs plastyczny są niezależne – uczniowie mogą brać udział w obydwu jednocześnie.

Termin nadsyłania prac w obydwu konkursach mija 15 września 2018 roku. Wyniki rywalizacji zostaną ogłoszone 4 października 2018 roku na zakończenie IX Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. Dla zwycięzców organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody – laureaci konkursu wiedzy otrzymają teleskopy.

 

Regulamin konkursu dostępny jest pod adresem: https://bit.ly/2NoQkMw

 

Edycja: Joanna Pietrzak

Poprawiony: środa, 16 stycznia 2019 15:19
 
Start Aktualności Aktualności Rakiety w Polsce i na świecie – kosmiczny konkurs dla młodzieży szkolnej
Naszą witrynę przegląda teraz 94 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL