W niedzielę 23 września 2018 w Centrum Badań Kosmicznych PAN odbył się Dzień Otwarty w ramach XXII edycji Festiwalu Nauki.
Przygotowane przez pracowników Centrum prelekcje, pokazy i warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wszystkich odwiedzających – od najmłodszych do najstarszych uczestników.
W tym dniu nasi pracownicy opowiadali, również najmłodszym gościom, m.in. o Marsie, naszym najbliższym sąsiedzie w Układzie Słonecznym – jaka jest ta planeta oraz jak ją badamy i poznajemy.
Były warsztaty pokazujące jak formuje się jądro komety oraz jak powstają kratery uderzeniowe. Młodsze dzieci brały udział w licznych grach i zabawach edukacyjnych, rozwiązywały krzyżówki i zagadki, starsze chętnie słuchały pogadanek i różnych prezentacji, m.in. dlaczego satelity nie spadają na Ziemię. Wyjaśnialiśmy też dlaczego Ziemia nie jest idealną kulą, lecz jest spłaszczona na biegunach i co z tego wynika.
Poza tym odbywały się prezentacje instrumentów naukowych opracowanych w CBK i pracujących obecnie w przestrzeni kosmicznej na różnych satelitach oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
Program Dnia Otwartego w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk
XXII Warszawski Festiwal Nauki 2018 – 23 września 2018, godz.10:00 – 16:00
- Warsztat „Jak powstaje jądro komety” godz. 11:15 , 13:15, 6 - 15 lat
- Warsztat „Jak powstają kratery uderzeniowe” godz. 12:15 , 14:15, 6 - 15 lat
- Pokaz „Podróż po Marsie” godz. 10:30 – 15:30 co pół godziny, od lat 5
- Pokaz „Mechanizmy i skutki ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi” w godz. 10:00 – 15:30 co pół godziny, od lat 7
Dodatkowo tego dnia co pół godziny odbywały się 15-20 minutowe pokazy w mobilnym Planetarium Centrum Edukacyjnego „Planeta Anuka”:
- "Gwiezdne opowieści" – typowy pokaz o tym co widać na niebie przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych widzach. Przybliżał Słońce, Księżyc, gwiazdozbiory, planety, galaktykę, deszcz meteorów i meteoryty (dla dzieci od 3 roku).
- „Wyprawa na Ziemię” - ten film zachwycił wszystkich, którzy interesują się statkami kosmicznymi i bazami na obcych planetach, a także uwielbiają oglądać wybuchy wulkanu i interesują się dinozaurami. Akcja filmu toczy się w przyszłości, w 2081r. podczas zaćmienia Słońca, które oglądaliśmy z kosmosu i Księżyca. Na początku filmu zobaczyliśmy wizję bazy księżycowej, która być może w przyszłości powstanie na naszym naturalnym satelicie. Potem cofaliśmy się w przeszłość naszej planety i obserwowaliśmy jak Ziemia wyglądała podczas epoki lodowcowej, a nawet w czasach dinozaurów, dowiedzieliśmy się przy tym jak wyginęły te wielkie gady (dla widzów od 6 do 12 lat).
- „Drogowskazy na niebie” - ukazywał aktualne nocne niebo, uczył jak w prosty sposób można rozpoznać charakterystyczne gwiazdozbiory i najjaśniejsze gwiazdy, pokazywał także galaktyki i mgławice, czyli obiekty głębokiego nieba, których nie można zobaczyć gołym okiem. Sprawdziliśmy w jakiej fazie był Księżyc i jakie planety widać było na dzisiejszym niebie (dla widzów od lat 8).
25 i 27 września również w ramach 22. Festiwalu Nauki pracownicy CBK PAN poprowadzili dla młodzieży szkół średnich następujące wykłady:
- Zderzenia planetoid z Ziemią - co było 100 lat temu i co będzie za 100 lat?" - prof. Małgorzata Królikowska-Sołtan
- "Technologie kosmiczne w życiu codziennym" - dr Jakub Ryzenko
- "Zmiana klimatu na Marsie" – dr Piotr Witek
- "Nowoczesne technologie kosmiczne na świecie i w Polsce" - dr Piotr Orleański
Wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe i przekazywały dużo wiedzy z najnowszych dziedzin nauki i nowoczesnych technologii. Po wykładach uczniowie przyznawali, że z niekłamanym zaciekawieniem słuchali wykładów i są pod wrażeniem uzyskanych informacji.
XXII Festiwal Nauki
|