Aktualności

W Polsce powstanie pierwsze w Europie Centrum Kompetencji DRIVER+, którego zadaniem będzie zmniejszenie ryzyka wdrażania nowych rozwiązań w zarządzaniu kryzysowym. Centrum pozwoli realistycznie przetestować innowacje techniczne i organizacyjne, zanim te wejdą do służby operacyjnej.

Więcej …
Kosmiczny finał Choinki Dobrych Serc Drukuj Email
piątek, 21 grudnia 2018 11:31

Naukowcy Centrum Nadań Kosmicznych PAN wzięli udział w finale akcji charytatywnej Choinka Dobrych Serc, który odbył się w Warszawie 17 grudnia 2018 roku.

Choinka Dobrych Serc stawia sobie za cel pomoc wychowankom domów dziecka. Dzięki otwartym sercom 800. wolontariuszy z całej Polski, aż 360 podopiecznych z 14 placówek opiekuńczo-wychowawczych może cieszyć się mikołajkowymi prezentami. Świąteczne upominki zostały wręczone podczas finału akcji, organizowanej po raz drugi przez Fundację Dobrych Inicjatyw. Tematem przewodnim tegorocznego finału był „kosmos”. Nie mogło więc zabraknąć na nim najbardziej kosmicznego instytutu w Polsce: Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN).

Nasi naukowcy przygotowali atrakcje dla młodszych i starszych. Dzieci do lat sześciu samodzielnie budowały rakiety, satelity, a nawet komety. Miłośnicy rozrywek intelektualnych mierzyli się z kosmicznymi łamigłówkami. Młodzież poznawała tajniki organizacji misji kosmicznych, w tym budowy satelitów i instrumentów naukowych powstających w CBK PAN (m.in. dla misji BRITE, Rosetta, BepiColombo, Trace Gas Orbiter). Wszyscy mogli zobaczyć jak Mars prezentuje się przed obiektywami sond kosmicznych oraz jak w przyszłości będą wyglądały załogowe bazy na Czerwonej Planecie.

Specjalnym gościem finału był pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski, który opowieściami o załogowych lotach kosmicznych rozpalał wyobraźnię  dzieci i dorosłych. Tematykę ciemnej materii rozjaśniali przedstawiciele Polskiego Towarzystwo Astronomicznego. Finał tegorocznej edycji Choinki Dobrych Serc swoim honorowym patronatem objęli Rzecznik Praw Dziecka oraz Minister Edukacji Narodowej.

Poprawiony: piątek, 21 grudnia 2018 11:35
 
Start Aktualności Aktualności Kosmiczny finał Choinki Dobrych Serc
Naszą witrynę przegląda teraz 89 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL