Aktualności

Centrum Badań Kosmicznych PAN weźmie udział w trzeciej edycji programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”, organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Więcej …
Centrum Badań Kosmicznych PAN częścią Szkoły Doktorskiej GeoPlanet Drukuj Email
wtorek, 29 stycznia 2019 10:45

23 stycznia 2019 roku została powołana do życia Szkoła Doktorska GeoPlanet. W jej skład wchodzi siedem instytutów Polskiej Akademii Nauki, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN).

 

Powstanie Szkoły to konsekwencja wprowadzenia w życie ustawy reformującej naukę i szkolnictwo wyższe w Polsce – tak zwanej „Ustawy 2.0”. W myśl nowych przepisów szkoły doktorskie zastąpią studia doktoranckie w ich dotychczasowej formule. Do głównych zadań Szkoły GeoPlanet należeć będzie kształcenie doktorantów w dziedzinach związanych z badaniem środowiska Ziemi i kosmosu.

Interdyscyplinarny charakter Szkoły Doktorskiej GeoPlanet to efekt współpracy instytutów Polskiej Akademii Nauk, poza CBK PAN także Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Instytutu Geofizyki PAN, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego PAN, Instytutu Nauk Geologicznych PAN oraz Instytutu Oceanologii PAN.

Doktoranci Szkoły GeoPlanet będą realizować badania z zakresu m.in. współczesnych przemian środowiska Ziemi (w tym zmian klimatu i ochrony środowiska), dynamiki procesów geofizycznych i kosmicznych, zjawisk ekstremalnych zachodzących na Ziemi i innych planetach, monitoringu procesów występujących na Ziemi i w Układzie Słonecznym, rozwoju nowych metod badawczych i pomiarowych Ziemi i kosmosu.

Młodzi naukowcy kształceni w ramach Szkoły Doktorskiej GeoPlanet będą mieli okazję zdobywania wiedzy w każdym z instytutów tworzących Szkołę, jednocześnie pracując w interdyscyplinarnych zespołach badawczych. Wysoki poziom naukowy instytutów oraz komplementarny charakter badań w nich prowadzonych czynią ze Szkoły GeoPlanet wyjątkowe przedsięwzięcie tak w skali kraju, jak i na międzynarodowym rynku edukacyjnym.

Poprawiony: wtorek, 29 stycznia 2019 10:49
 
Start Aktualności Aktualności Centrum Badań Kosmicznych PAN częścią Szkoły Doktorskiej GeoPlanet
Naszą witrynę przegląda teraz 132 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL