Aktualności

W CBK PAN trwa realizacja projektu Polski Cyfrowej pod nazwą „openSPACE – repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu” , dzięki któremu gromadzone na przestrzeni lat cenne i unikatowe informacje dotyczące badań m.in. przestrzeni międzyplanetarnej, wokółziemskiej i Ziemi zostaną odpowiednio zdigitalizowane, tj. zarchiwizowane w określony, uporządkowany i specjalistyczny sposób. Selekcja danych, ich oznaczanie, poprawianie jakości, a tym samym przygotowanie ich do udostępnienia w Internecie w odpowiednich formatach obecnie przebiega zgodnie z planem i postępuje adekwatnie do zakładanych etapów. Niezbędną częścią selekcji specjalistycznych i unikalnych danych CBK PAN będzie ich opis wystandaryzowanymi metadanymi.

Więcej …
Zbigniew Peradzyński Drukuj Email
środa, 07 sierpnia 2019 11:14

Tematy prac doktorskich, które będą realizowane we współpracy z Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy:

1. Modelowanie plazmy wyładowania w silniku Halla.
Silniki takie pracują w sposób ciągły i są coraz częściej  wykorzystywane do napędzania pojazdów kosmicznych. Praca obejmowałaby zarówno analizę teoretyczną jak i symulacje numeryczne  plazmy wykorzystujące skonstruowany wcześniej kod numeryczny. Kod taki może być ulepszoną wersją istniejącego kodu będącego własnością Laboratorium. Ostatni etap obejmowałby porównanie obliczeń z rezultatami eksperymentalnymi.

2. Modelowanie wyładowania typu „flashover” na powierzchni dielektryka w zastosowaniu do impulsowych ablacyjnych silników plazmowych wykorzystywanych w technice kosmicznej.
Napęd w silnikach ablacyjnych jest uzyskiwany poprzez ablację materiału dielektryka (np. teflonu) w wyniku wyładowania elektrycznego. Wyładowanie wzdłuż powierzchni dielektryka w polu elektrycznym inicjowane jest przez dodatkowy zapłonnik (np. typu świeca samochodowa). Wczesna faza wyładowania choć ważna jest ciągle mało rozpoznana. Praca doktorska dotyczyłaby w dużej mierze modelowania wczesnej fazy wyładowania i obejmowałaby modelowane teoretyczne jak i możliwe eksperymenty. W Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych skonstruowano płynowy silnik ablacyjny wykorzystujący Perfluoroeter (Fomblin) -ciekły polimer o własnościach zbliżonych do teflonu.

Poprawiony: środa, 07 sierpnia 2019 11:20
 
Naszą witrynę przegląda teraz 145 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL