Aktualności

Z początkiem maja bieżącego roku Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) przystąpiło do projektu „openSPACE - repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, którego celem będzie uporządkowanie oraz digitalizacja zasobów danych naukowych zgromadzonych przez lata istnienia i funkcjonowania instytutu.

Więcej …
Piknik Naukowy

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, największa w Europie plenerowa impreza na rzecz popularyzacji nauki.

W 2005 roku Komisja Europejska wyróżniła go jako jeden z 10-ciu wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". W latach 1997-2009 Piknik odbywał się na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie, w 2010 roku przeniósł się do Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, skupia około 250 instytucji z Polski oraz z zagranicy. Głównym przesłaniem imprezy jest pokazanie pracy i osiągnięć naukowych w przystępny, ciekawy oraz interaktywny sposób.

Współorganizujące wydarzenie liczne instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury reprezentują zarówno nauki ścisłe przyrodnicze, jak i społeczne i humanistyczne.

Więcej czytaj na: www.pikniknaukowy.pl, http://pl.wikipedia.org/wiki/Piknik_Naukowy5 Piknik Naukowy Drukuj Email
piątek, 19 marca 2010 13:22

5 Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS – 9 czerwca 2001 r., 

"Czym zaskoczy nas świat?"

nasze pokazy

Czas Kosmosu

1. Zagadnienia agrokosmiczne

2. Pomiary skali czasu

3. Misja do Merkurego (we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA)

4. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA)

5. Multimedialne Muzeum Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA

Poprawiony: piątek, 26 marca 2010 11:31
Więcej…
 
4 Piknik Naukowy Drukuj Email
czwartek, 18 marca 2010 12:22

4 Piknik Naukowy Polskiego Radia Bis, 10 czerwca 2000 r.

nasze pokazy

Kosmos w praktyce

1. Mars 100 lat temu i dziś - Na tle serii plansz, informujących o postępie wiedzy o Marsie w ciągu XX w. (od pierwszych map Marsa z "kanałami", poprzez zdjęcia z Marinerów, aż do współczesnych obrazów powierzchni Marsa z sondy MGS), pokazane zostały zbudowane w CBK przyrządy dla marsjańskich misji kosmicznych, w których CBK uczestniczyło (Fobos, Mars-96) i uczestniczy obecnie (Mars-Express).

2. Techniki nawigacyjne: wczoraj – dziś – jutro

Wczoraj i dziś: - pokaz przyrządów wykorzystywanych do nawigacji: teodolit, sekstans, chronometr, połączony z samodzielnym wykonywaniem pomiarów przez uczestników Pikniku; system satelitarny dopplerowski (lata 60-80 naszego wieku) - prezentacja odbiornika dopplerowskiego i objaśnienie zasad jego działania.

Dziś i jutro: - system satelitarny GPS - objaśnienie działania systemu monitorowania: podstawy GPS i DGPS, ograniczenia w stosowaniu lokalizacji pojazdu za pomocą GPS i DGPS, i sposoby ich zmniejszenia, demonstracja dokładności lokalizacji przy wykorzystaniu GPS, a następnie DGPS itd. (prezentacja polskich odbiorników DGPS (NT-04)); samochód - laboratorium geodezyjne GPS.

3. Prognozy pogody kosmicznej

4. Edukacja tradycyjna – edukacja z kosmosu

Poprawiony: piątek, 26 marca 2010 11:30
Więcej…
 
3 Piknik Naukowy Drukuj Email
środa, 17 marca 2010 12:22

3 Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS, 22 maja 1999 r.

nasze pokazy

1. Aparatura kosmiczna skonstruowana w CBK

2. Eksperymenty kosmiczne, w których brało udział CBK

3. Samochód – laboratorium geodezyjne GPS

Poprawiony: piątek, 26 marca 2010 11:30
Więcej…
 


Strona 4 z 4
Start Promocja Nauki Piknik Naukowy
Naszą witrynę przegląda teraz 138 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL