Aktualności

Profesor Włodek Kofman został wyróżniony nagrodą im. André Lallemanda przyznawaną przez Francuską Akademię Nauk za osiągnięcia w dziedzinie badań kosmicznych.

Więcej …
Wystawy i Targi
IV Międzynarodowa Warszawska Wystawa Innowacji IWIS 2010 Drukuj Email

Organizatorem już kolejnej edycji  Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Innowacji IWIS 2010 jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (SPWiR). Wystawa służy promocji polskich wynalazków i pomaga w zawieraniu nowych kontaktów biznesowych.  Od 1990 roku SPWiR zaprezentowało na międzynarodowych wystawach ponad 2 tysiące polskich innowacyjnych rozwiązań techniczno-technologicznych na kilkudziesięciu wystawach na czterech kontynentach. Tegoroczna Wystawa IWIS  odbyła się  w dniach 20-22 października 2010 r. w hotelu Gromada w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Patronatu Wystawie  udzieliły również Światowa Organizacja Własności Intelektualnej z siedzibą w Genewie i Światowa Federacja Stowarzyszeń Wynalazczych IFIA z siedzibą w Budapeszcie.  Najlepsze wynalazki decyzją międzynarodowego jury zostały nagrodzone medalami złotymi z wyróżnieniem, złotymi, srebrnymi i brązowymi oraz otrzymały specjalne wyróżnienia. 

CBK zaprezentowało na Wystawie pięć rozwiązań za, które otrzymało następujące nagrody:

Złoty medal z wyróżnieniem:

-Samo wbijające się wielofunkcyjne urządzenie do głębokich badań podpowierzchniowych KRET ( doc. dr hab. Marek Banaszkiewicz, dr inż. Jerzy Grygorczuk,  dr inż. Karol Seweryn i dr inż. Roman Wawrzaszek)

Złoty medal:

- Dipolowa antena do pomiaru trzech składowych pola elektromagnetycznego (mgr Marek Morawski wraz z zespołem),

- Wielofunkcyjne urządzenie do płytkich badań podpowierzchniowych MUPUS (doc. dr hab. Marek Banaszkiewicz, dr M. Hłond, mgr inż. S. Gadomski, dr inż. Jerzy Grygorczuk, inż. J. Krasowski, dr W. Marczewski, prof. T. Spohn),

- Zespół cyfrowy sterowania zasilacza lokalnego oscylatora heterodynowego instrumentu HIFI (dr inż. Piotr Orleański wraz z zespołem).

Srebrny medal:

- System wyznaczania kierunku pomiaru spektrometru obrazującego (dr inż. Mirosław Rataj wraz z zespołem).

Poprawiony: wtorek, 23 listopada 2010 13:01
 
61 Międzynarodowy Kongres Astronautyczny Drukuj Email

61st International Astronautical Congress

W dniach 27.09-1.10.2010 r. w Pradze odbył się 61 Międzynarodowy Kongres Astronautyczny, którego organizatorem była Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (ang. International Astronautical Federation) we współpracy z Międzynarodową Akademią Astronautyczną i Międzynarodowym Instytutem Prawa Kosmicznego. Imprezą towarzyszącą była wystawa poświęcona technologiom kosmicznym, ze szczególnym uwzględnieniem technik satelitarnych. Motywem przewodnim Kongresu były korzyści dla ludzkości związane z eksploatacją kosmosu.  Na wystawie znajdowało się stoisko dotyczące Polskiej Platformy Technologii Kosmicznych, której Centrum Badań Kosmicznych PAN jest koordynatorem.  Według przedstawionych przez Jana Kolara z Czeskiej Agencji Kosmicznej statystyk w sumie w Kongresie uczestniczyło 3131 osób.  Podczas wystawy zaprezentowało się 300 wystawców na 50 stoiskach.  Kongres, jako największa tego typu impreza na świecie, powszechnie uważana jest przez uczestników za niezwykle prestiżowe i ważne wydarzenie. Większość wystawców położyła nacisk na zaprezentowanie swojego dorobku w dziedzinie technik satelitarnych (ze szczególnym uwzględnieniem nano-satelitów).

Więcej można przeczytać na stronie: www.iac2010.cz

Zapraszamy również do obejrzenie relacji z Kongresu na: http://vimeo.com/15440694

Poprawiony: piątek, 07 stycznia 2011 12:53
Więcej…
 
Wystawa Innowacji WIPRO 2010 Drukuj Email

Głównym organizatorem Wystawy Innowacji WIPRO jest Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Impreza  została zainicjowana w ramach działania 4.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W poprzedniej edycji Wystawa gościła ponad 100 wystawców (innowacyjne firmy, jednostki badawcze, centra doskonałości oraz instytucje okołobiznesowe). Edycja w roku 2010 w przeciwieństwie do poprzednich miała charakter ogólnokrajowy. Wystawcą było również Centrum Badań Kosmicznych PAN, które reprezentowały  trzy zespoły inżynieryjne w ramach projektów SPEKTROP i BRITE-PL oraz KRET i CHOMIK. Celem spotkania było zaprezentowanie rezultatów badań naukowych i osiągnięć inżynieryjnych, które mogą zostać skomercjalizowane oraz jednocześnie mają posłużyć, jako przykłady dobrych praktyk w zakresie współpracy nauki z gospodarką. Targi to przede wszystkim szansa na znalezienie nowych partnerów biznesowych oraz poszerzenie obszarów przedsięwzięć naukowych.

Wystawa i towarzyszące jej sympozja współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

Więcej można przeczytać na stronie: www.wipro2010.utp.edu.pl

Poprawiony: piątek, 07 stycznia 2011 14:57
Więcej…
 


Start Technologie Wystawy i Targi
Naszą witrynę przegląda teraz 105 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL