Aktualności

24 maja br. w warszawskim centrum EXPO XXI odbyło się Forum Sektora Kosmicznego 2018. Podczas konferencji były prezentowane sesje tematyczne dotyczące ewaluacji polskiego sektora kosmicznego oraz potencjału i kierunków jego rozwoju.

Więcej …
Badania i rozwój

Centrum Badań Kosmicznych PAN, utworzone w 1976 roku, rozpoczęło działalność 1 stycznia roku 1977.

Era kosmiczna, zapoczątkowana na świecie startem Sputnika-1 w październiku 1957 roku, kończyła wtedy swoje pierwsze dwudziestolecie i utworzenie CBK według zamysłu ówczesnych władz PAN miało skoordynować i zintensyfikować polski w niej udział.

Centrum  prowadzi badania w zakresie fizyki przestrzeni wokółziemskiej i międzyplanetarnej, fizyki Słońca i ciał Układu Słonecznego, a także globalnej geodynamiki i geodezji planetarnej.

Działalność badawcza jest  ukierunkowana na tworzenie podstaw naukowych niezbędnych do projektowania i budowy satelitarnych instrumentów oraz  realizacji satelitarnych misji badawczych i aplikacyjnych.

Prowadzone są także prace badawczo-rozwojowe w zakresie technologii satelitarnych.

Symbolicznym potwierdzeniem sukcesu w  wypełnianiu statutowych zadań CBK jest nasz udział w wielkim międzynarodowym przedsięwzięciu kosmicznym jakim była misja satelitarna Huygens do Tytana, księżyca Saturna. Lądownik  Huygens osiadł na Tytanie 14 stycznia 2005 roku, po ponad 7 latach podróży do Saturna na pokładzie sondy Cassini.

Wyniki naszych najbardziej spektakularnych osiągnięć badawczych  można znaleźć w naszej witrynie na stronach:

Serwisu prasowego Centrum: http://press.cbk.waw.pl/

oraz w zakładkach:

Nasze badania  |  Aktualności

Start Badania i rozwój
Naszą witrynę przegląda teraz 106 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL